Çerez Örnek

KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

                        

 

KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

  

 

  1. Üniversitemize ilk kayıt yaptıran öğrenciler

İlk kayıt ile Üniversitemize yerleşen birinci sınıf ve hazırlık sınıfı öğrencileri de, diğer tüm öğrencilerimiz gibi kayıt yenileme/ ders seçimi işlemlerini internet üzerinden gerçekleştireceklerdir. Öğrencilerimiz Üniversitemiz Akademik Takviminde yer alan kendi programına ait kayıt yenileme tarihlerinde kayıt yenileme işlemini gerçekleştirebilecektir.

Öğrencilerin https://kimlik.ege.edu.tr/ adresinden sisteme giriş için ogrencino@ogrenci.ege.edu.tr (11 rakamlı olacak şekilde) e-posta hesaplarını kullanması gerekmektedir. E-posta şifreleri eğer tarafınızdan daha önceden değiştirilmemişse, T.C. Kimlik Numarasıdır. Şifre değişiklikleri sisteme giriş yapıldıktan sonra Ayarlar menüsünden veya Posta kutunuz bağlantısı üzerinden yapılabilecektir.

Bu şekilde giriş yapamayanlar, “Şifremi Unuttum” butonuna tıklayarak, parolalarını sıfırlayabilirler. Öğrencilerimizin kullanıcı adları: 11 rakamlı öğrenci numarası@ogrenci.ege.edu.tr şeklinde girilmelidir.

Daha önceden bir Yükseköğretim Kurumunda öğrenim görüp de almış olduğu derslerden muaf olmak isteyen öğrenciler kendi Fakülte/ Yüksekokul/ Meslek Yüksekokullarına müracaat ederek muafiyet talebinde bulunabilmektedirler. Ders muafiyet talepleri kabul olanlar muaf oldukları dersler dışında derslere kayıt yapabilmektedirler.

  1. 667 KHK ile Üniversitemizde öğrenim gören özel öğrenciler

 

*** 667 sayılı KHK kapsamında Üniversitemizden özel öğrenci olarak ders alan öğrencilerin, kayıt yenileme işlemlerini duyurumuzda yer alan tarihlerde Üniversitemiz Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirebilmek için ücretlerini yerleşmiş oldukları yükseköğretim kurumuna yatırmaları gerekmektedir. Öğrencilerin yatırmış oldukları ücretlere istinaden ders kayıt hakkının bulunup, bulunmadığı yerleşmiş oldukları Üniversite tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın bilgi sistemi (YÖKSİS) üzerinden özel öğrenciler için hazırlanmış yeni modüle girilmek suretiyle yapılmaktadır.  Öğrenci ücretlerini yatırmış olmasına karşılık ders kayıt hakkının bulunmaması durumunda yerleşmiş olduğu Üniversite ile ivedi olarak irtibata geçerek, sorunun düzeltilmesini sağlamakla yükümlüdür. Ders kayıt hakkı bulunmayan öğrenciler kayıt yenileme işlemlerini gerçekleştirememektedirler. ***

  1. 667 KHK ile Üniversitemize ÖSYM/ yurt dışı kontenjanı ile yerleşen öğrenciler

667 sayılı KHK ile ÖSYM ve Yurtdışı kontenjanı kapsamında yerleşen öğrenciler de duyurumuzda yer alan tarihlerde kayıt yenileme işlemlerini Üniversitemiz Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştireceklerdir. İlgili dönem ücreti/ taksiti ile varsa geçmiş dönemlere ait ücretlerini/ taksitlerini yatırmamış olan öğrenciler, ücretlerini/ taksitlerini ödemeden ders kayıt işlemlerini gerçekleştiremez.

 

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ