Çerez Örnek

2024-2025 GÜZ YARIYILI NOT ORTALAMASI İLE YATAY GEÇİŞ İŞLEMLERİ

Güz yarıyılı için ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim  veren aynı isimli veya eş değer programlara, bahar yarıyılı için ön lisans düzeyinde  eğitim veren aynı isimli veya eş değer programlara öğrenci kabul edilir. 

Başvuru, başvuru sisteminde yer alan bilgilerin doldurulması ve başvuru belgelerinin yüklenmesi ile tamamlanacaktır. Başvuru belgesi eksik/hatalı olan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

Başvurusunu kaydeden adaylara sistem tarafından “Aday Numarası” ve “Aday Şifresi” verilmektedir. Başvuru durumu ve sonuçları aday numarası ve şifre ile öğrenileceğinden adayların sistem tarafından verilen aday numarası ve şifreyi kaydetmeleri gerekmektedir.

Başvuru evraklarında eksiklik olan öğrencilerin başvurularının durumu “Düzenleme”ye çevrilecek ve düzenleme nedeni ekranda görülecektir.  Düzenleme nedeni evrak eksikliği/evrakların şeklen uygun olmaması olan öğrenciler, başvuru süresi içinde gerekli belgeyi temin ederek aynı aday numarası ve aday şifresi ile başvurularını güncelleyebileceklerdir. Bu nedenle öğrencilerin başvuru sonrası durumlarını aday numarası ve aday şifresi ile başvuru sistemine girerek son başvuru tarihine kadar takip etmeleri gerekmektedir.   

Yatay geçiş başvurusu için istenilen belgelere ve detaylı bilgiye Yatay Geçiş Kılavuzundan ve Yatay Geçiş Başvuru Ekranı Kılavuzundan erişilebilmektedir. Bu nedenle başvuru işlemlerinin zamanında, doğru ve eksiksiz yapılabilmesi için kılavuzların dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans Ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” için tıklayınız.

“Ege Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Programları Yatay Geçiş Yönergesi” için tıklayınız.

Yatay Geçiş Başvuru Ekranı Kılavuzu için tıklayınız.

Yatay Geçiş Kılavuzu için tıklayınız.

Başvuru Belgeleri için tıklayınız.

Başvuru için tıklayınız. (Başvuru sayfası 22-26 Temmuz 2024 tarihlerinde mesai saatleri içerisinde açık olacaktır.)

Kurum içi kontenjanlar için tıklayınız. (“Yurt Dışı” ve “Kurumlar arası Yatay Geçiş” kontenjanları Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yok.gov.tr adresinin “Öğrenci” başlığı altında ilan edilecektir.)

 

YATAY GEÇİŞ TAKVİMİ

Başvuru: 22-26 Temmuz 2024

ÖİDB İnceleme: 29-30 Temmuz 2024

Eksik Evrak İçin Sistemin Öğrencilere Açılması (Başvuru tarihlerinde başvuru yapıp eksik evrak yükleyenler için): 31 Temmuz 2024

ÖİDB Kontrol: 1 Ağustos 2024

Yabancı Dil Sınavı: (Zorunlu hazırlık sınıfı olan programlar için) 6 Ağustos 2024 (Sınava ilişkin ayrıntılı bilgiye Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğünün http://www.ydy.ege.edu.tr sayfasından ulaşılabilecektir.)

Değerlendirme: 2-15 Ağustos 2024

Sonuçların İlanı: 19 Ağustos 2024

Asıl Kayıt: 20-21 Ağustos 2024 

Birinci Yedek Kayıt: 23 Ağustos 2024

İkinci Yedek Kayıt: 27 Ağustos 2024

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ