Çerez Örnek
canlı destek

2023-2024 BAHAR YARIYILI NOT ORTALAMASI İLE YATAY GEÇİŞ İŞLEMLERİ

 

“Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift  Ana dal,   Yan  Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” ve “Ege Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Programları Yatay Geçiş Yönergesi”  hükümlerine  uygun olarak güz yarıyılı için ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim  veren aynı isimli veya eş değer programlara, bahar yarıyılı için ön lisans düzeyinde  eğitim veren aynı isimli veya eş değer programlara öğrenci kabul edilir. 

Başvuru, başvuru sisteminde yer alan bilgilerin doldurulması ve başvuru belgelerinin yüklenmesi ile tamamlanacaktır.

Başvurusunu kaydeden adaylara sistem tarafından “Aday Numarası” ve “Aday Şifresi” verilmektedir. Başvuru durumu ve sonuçları aday numarası ve şifre ile öğrenileceğinden adayların sistem tarafından verilen aday numarası ve şifreyi kaydetmeleri gerekmektedir.

Başvuru evraklarında eksiklik olan öğrencilerin başvurularının durumu “Düzenleme”ye çevrilecek ve düzenleme nedeni ekranda görülecektir.  Düzenleme nedeni evrak eksikliği/evrakların şeklen uygun olmaması olan öğrenciler, başvuru süresi içinde gerekli belgeyi temin ederek aynı aday numarası ve aday şifresi ile başvurularını güncelleyebileceklerdir. Bu nedenle öğrencilerin başvuru sonrası durumlarını aday numarası ve aday şifresi ile başvuru sistemine girerek son başvuru tarihine kadar takip etmeleri gerekmektedir.   

Yatay geçiş başvurusu için istenilen belgelere ve detaylı bilgiye Yatay Geçiş Kılavuzundan ve Yatay Geçiş Başvuru Ekranı Kılavuzundan erişilebilmektedir. Bu nedenle başvuru işlemlerinin zamanında, doğru ve eksiksiz yapılabilmesi için kılavuzların dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Yatay Geçiş Başvuru Ekranı Kılavuzu için tıklayınız.

Yatay Geçiş Kılavuzu için tıklayınız.

Başvuru Belgeleri için tıklayınız.

Başvuru için tıklayınız. (Başvuru sayfası 22-26 Ocak 2024 tarihlerinde mesai saatleri içerisinde açık olacaktır.)

Kurum içi kontenjanlar için tıklayınız.

YATAY GEÇİŞ TAKVİMİ

Başvuru: 22-26 Ocak 2024

Yabancı Dil Sınavı: 30 Ocak 2024 (Yabancı dil yeterlik sınavına ilişkin ayrıntılı bilgiye Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğünün http://www.ydy.ege.edu.tr sayfasından ulaşılabilecektir.)

Değerlendirme: 29 Ocak - 2 Şubat 2024 (Kısmen veya tamamen yabancı dille eğitim veren programlar için bu tarih yabancı dil sınav sonuçlarının ilanı ile başlayacaktır.)

Sonuçların İlanı: 6 Şubat 2024

Asıl Kayıt: 7-8 Şubat 2024

Birinci Yedek Kayıt: 12 Şubat 2024

İkinci Yedek Kayıt: 14 Şubat 2024

 

“Yurt Dışı” ve “Kurumlar arası İlave Yatay Geçiş” kontenjanları Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yok.gov.tr adresinin “Öğrenci” başlığı altında ilan edilmektedir.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ