Çerez Örnek

ÖĞRENCİ KİMLİK KARTI İŞLEMLERİ

 

Öğrenci kimlik kartlarından, okumakta olan ve azami eğitim süresi içerisinde olan öğrenciler yararlanmaktadır. Programlara yeni kayıt yaptıran öğrencilerin kimlik kartlarında ilgili akademik yıl belirtilmektedir, bu nedenle ilk yıl ayrıca akademik yıl bandrolü almaları gerekmemektedir. Programlara devam etmekte olan öğrenciler için akademik yıl bandrolü eğitim öğretim yılı başında Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu/Enstitülere gönderilmektedir. Her yıl, akademik yılı belirten akademik yıl bandrolü kimlik kartlarına ilgili birim  öğrenci işleri ofisi tarafından öğrencinin kayıt yenilemesi kontrol edilerek yapıştırılmaktadır.

 

Öğrenci kimlik kartları ücretsizdir ancak kullanım hatasından kaynaklanan nedenlerle ya da kimlik kartını kaybetme sebebiyle ikinci kart basımları için  öğrencilerin 25 TL ücret ödemeleri  gerekmektedir.

 

Halk Bankası Hesap No: TR57 0001 2009 7140 0006 0004 90

 

Kayıp Kimlik Kartları

Öğrenci kimliğini kaybeden öğrencilerin kullanıcı adı ve şifresiyle obys.ege.edu.tr adresine girerek “Kimlik Kayıp/ Yenileme Başvurusu”  yapması gerekmektedir. Bu başvuruyu yapan öğrencilere, öğrenci kimliklerini kaybettiklerine dair Emniyet Müdürlüğüne hitaben  yazı verilmektedir. Öğrenciler bu yazıyı Emniyet Müdürlüğüne onaylatıp ve yukarıda belirtilen Halk Bankası IBAN hesabına 25 TL yatırdıktan sonra  evraklarını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir. Öğrenciye en geç 15 iş günü içerisinde yeni kart düzenlenmektedir.

 

Manyetiği Bozuk Öğrenci Kimlik  Kartları

Kimlik kartları ile  öğrencilerimiz hesaplarından para yükleyebilecek, öğrenci kafeteryasında nakit para ödemeksizin yemek ücretlerini akıllı kart vasıtası ile ödeyebileceklerdir. Kafeterya uygulaması ile ilgili detaylı bilgiler Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığından alınabilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz  Üniversitemiz Kütüphanesinden öğrenci kimlik kartları ile giriş yaparak  kütüphane hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Akıllı kartın elektronik özelliği bozulduğunda öğrenciler kullanıcı adı ve şifresiyle obys.ege.edu.tr adresine girerek “Kimlik Yenileme Başvurusu”  yapması ayrıca kartlarını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na getirmeleri gerekmektedir. Kullanım hatasından dolayı manyetiği bozulan öğrenci kartları için öğrenciler  Halk Bankasına 15 TL yatırdıktan sonra Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına dekontunu teslim etmektedirler. Dekontunu teslim eden  öğrencinin kartı en geç 15 iş günü içerisinde düzenlenmektedir.

 

 Üniversiteden kayıt sildiren ya da mezun olan öğrenciler kimlik kartlarını teslim etmek  zorundadır.

 

Mezun öğrenciler kimlik kartlarını mezuniyet işlemlerini yaptıktan sonra Fakülte öğrenci işlerine teslim etmek zorundadırlar. Kendi isteği ile Kayıt sildiren öğrenciler ise kimliklerini  Kayıt sildirme dilekçeleri ile birlikte  Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmek zorundadırlar.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ