Ana Sayfa   
 AnaSayfa   Daire Başkanlığımız   Mevzuatlar   Duyurular   Kayıtlar   Formlar   Kılavuzlar/Bültenler   Genel Bilgiler   İletişim   Yab.Uy.Oğr.   İstatistik 
Kayıtlar
  İLK KAYIT İŞLEMLERİ
  KAYIT YENİLEME
  DİKEY GEÇİŞ
  ÇİFT ANADAL
  YANDAL
  YATAY GEÇİŞ
  YAZ OKULU TAKVİMİ (2012-2013
  YAZ OKULU BAŞVURU İŞLEMLERİ
  2012-2013 YAZ OKULU AÇILMASI TEKLİF EDİLEN DERSLER


2013 YAZ OKULU BAŞVURU İŞLEMLERİ

YAZ OKULU BAŞVURUSU İÇİN YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

Yaz okulu kesin kayıt işlemleri yaz okulu takviminde belirtilen tarihler arasında, http://ebys.ege.edu.tr/ sayfası üzerinden yapılacaktır. Açılması muhtemel derslerin açılıp açılmayacağı ilgili derslere kayıt yaptıran öğrencilerin sayısına göre kesinleşeceğinden öğrencilerin kesin kayıt için belirtilen tarihler arasında kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

* Kesin kayıt işlemleri için verilen süre içinde, kayıtlanmış ders/dersler için kayıt işlemini yaptıktan sonra çeşitli sebeplerle ders değişikliği yapmak istemeniz halinde sistem buna izin verecektir.

*Kesin kayıt tarihleri sonunda açılan veya açılmayan derslerin belli olması nedeniyle açılmayan dersler için verilen ek sürede, sadece açılmayan dersler için değişiklik yapılmasına izin verilecek olup, açılan derslerde değişiklik kabul edilmeyecektir.

Bu nedenle seçimlerinizi yaparken seçmek istediğiniz ders/dersler için dikkatli ve emin olmanız gerekmektedir. Ders seçimlerinizi kaydederken program size seçimlerinizden emin olup olmayacağınızı ayrıca bir kez daha soracak, onayınız sonucunda kesin kayıt işleminiz gerçekleşecektir.

Açılması kesinleşen dersler yaz okulu takviminde belirtilen tarihte http://ebys.ege.edu.tr/ internet sitemizden öğrencilerin sayfalarında duyuru bölümünde ilan edilecektir.

Yeterli öğrenci sayısına ulaşamayıp açılamayan derslere kayıtlanmış olan öğrenciler, yukarıdaki takvimde belirtilen ek süre içinde ders değişikliği yapabileceklerdir. Bu öğrenciler açılamayan ders/derslerin yerine açılan başka ders/derslere kayıt olabilirler. Açılan derslere kayıtlanan öğrenciler ise bu derslerini kesinlikle değiştiremeyecektir.

Ayrıca ek sürede sistem açık olacağından kesin kayıt tarihlerinde hiçbir şekilde ders/derslere kayıt olmamış öğrenciler de açılması kesinleşmiş derslere ders ücretlerini yatırmak kaydıyla kayıt olabileceklerdir.

Kayıtlandığı halde açılmayan derslerin yerine, açılan başka ders alma hakkını kullanmayan öğrenciler belirtilen iade süresinde ve belirtilen tarihler arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımıza dilekçe ile başvuru yapmak koşuluyla önceden bankaya yatırmış oldukları ders ücretini iade alabileceklerdir. İlgili tarihler arasında başvuru yapmayan öğrencilere ders ücretleri iade edilmeyecektir.

Kesin kayıt işlemlerinin tamamlanmasından ve ek süreden sonra ders çakışması, dersi almaktan vazgeçme ve yeni bir derse kayıtlanma gibi sebeplerle yeniden kayıtlanma işlemi yapılmayacak ve ders ücretleri kesinlikle iade edilmeyecektir.

KESİN KAYIT İÇİN YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

1. ADIM

SİSTEME GİRİŞ YAPILDIKTAN SONRA AÇILACAK DERSLERİN SEÇİMİ VE DERS ÜCRETLERİNİN GÖRÜLMESİ;

. “http://ebys.ege.edu.tr/” linkinden şifre girilmesini gerektiren işlemlerden öğrenci bilgi sistemine ulaşıp, öğrenci numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız.

. Öğrenci menüsünden Kayıt Yenileme (Ders Seçme) İşlemleri başlığını tıklayınız.

. Açılan sayfada karşınıza bölümünüzde açılacak tüm dersler ile kendi bölümünüzde açılmayan fakat farklı bölüm ve Fakültelerde açılan eşlenik(eşdeğer) dersler listelenecektir.

. Üniversitemiz Yaz Okulu Yönetmeliği’ne göre üniversitemiz öğrencileri ile diğer üniversitelerden kayıtlanan öğrenciler en çok “2” ders alabilecek şekilde seçim yapabilirler.

. Almak istediğiniz derslerin saatlerinin çakışıp, çakışmadığını ve ders programı ile ilgili gerekli bilgileri Fakülte/Yüksekokul öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz.

. Bu hususları göz önünde bulundurarak yapacağınız seçimlere göre ekranda seçtiğiniz derslerin toplam ücreti program tarafından gösterilecektir.

2.ADIM

BANKAYA ÜCRETLERİN YATIRILMASI

. Programın gösterdiği toplam ücreti, Halk Bankası’nın Yaz okulu hesabına öğrenci numaranızı belirterek yatırınız. (Seçimlerinizi yaparken dikkatli olmanız gereklidir. Aksi taktirde bankaya birkaç kez gitmek zorunda kalabilirsiniz.)

. Bankaya yatırılan ücret bilgileri sisteme online olarak aktarıldığından sisteme hemen giriş yaparak ders seçimi yapabilirsiniz.

3. ADIM

SİSTEME GİREREK KESİN KAYIT İŞLEMİNİN TAMAMLANMASI

. http://ebys.ege.edu.tr/” linkinden birinci adımda izlediğiniz yolları takip ederek kesin kayıt işlemine geçebilirsiniz.

. Almak istediğiniz dersleri işaretleyerek seçimlerimi kaydet butonuna basınız. Sistem kayıt işleminizden emin olup olmadığınızı soracaktır.

.Kesin kayıt işlemleri için verilen süre içinde, kayıtlanmış ders/dersler için kayıt işlemini yaptıktan sonra çeşitli sebeplerle ders değişikliği yapmak istemeniz halinde sistem buna izin verecektir.

.Kesin kayıt tarihleri sonunda açılan veya açılmayan dersler belirlendiği için açılmayan dersler için verilen ek sürede, sadece açılmayan dersler için değişiklik yapılmasına izin verilecek olup, açılan derslere değişiklik kabul edilmeyecektir.

. Kesin kaydınız onayladıktan sonra yaz okuluna kayıtlandığınız dersleri gösteren bilgi çıktı olarak size verilecektir. Ders değişikliği için verilen ek sürede bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

4.ADIM

AÇILMAYAN DERSLERİN YERİNE AÇILAN DERSLERE KAYITLANMA

. Açılması kesinleşen dersler yaz okulu takviminde belirtilen tarihte http://ebys.ege.edu.tr/ internet sitemizdeki öğrencilerin kendi sayfalarında kayıt yenileme (Ders Kayıtlanma) menüsünde açılan dersler sekmesinde görebileceklerdir.

. Kayıtlandığınız derslerde açılmayan ders varsa, yukarıdaki takvimde belirtilen ek süreyi kullanarak açılmayan derslerin yerine açılan dersler arasından değişiklik yapabilirsiniz.

. Değişiklik için birinci ve üçüncü adımda izlediğiniz yolları takip ederek kayıtlanma sayfasına ulaşınız.

. Açılmayan derslerin yerine açılan dersleri seçerek seçimlerimi kaydet butonuna basınız.

. Değişiklik yaptığınız dersin ücreti farklı ise program size bankaya yatıracağınız ücreti gösterecektir.

. Bu ücreti Halk Bankası’nın Yaz okulu hesabına öğrenci numaranızı söyleyerek yatırdıktan sonra tekrar sisteme girerek kesin kaydınızı tamamlayınız.

. Açılmayan dersler için verilen bu ek sürede, sadece açılmayan dersler için değişiklik yapılmasına izin verilecek olup, açılan derslere değişiklik kabul edilmeyecektir.

. Kesin kaydınız onayladıktan sonra yaz okuluna kayıtlandığınız dersleri gösteren bilgi çıktı olarak size verilecektir. Ders değişikliği için verilen ek sürede bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

. Yaz Okulu Kayıtlanma işleminden sonra kesinlikle değişiklik yapabilme imkanı bulunmamaktadır. Lütfen herhangi bir değişiklik talebiyle başvuruda bulunmayınız.

DİĞER ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN

YAZ OKULU KESİN KAYIT İŞLEMLERİ

1.ADIM

MİSAFİR ÖĞRENCİ YAZ OKULU ÖN BAŞVURU İŞLEMİ

.08.07.2013-12.07.2013tarihleri arasında http://ebys.ege.edu.tr/Ogrenci/Ogr0228/default.aspx

adresinden istenilen bilgiler doldurularak, misafir öğrenci yaz okulu ön başvurusu internet üzerinden yapılacaktır.

. Misafir öğrenci yaz okulu ön başvuru işlemlerinde istenilen bilgileri eksiksiz ve hatasız doldurmanız gerekmektedir. Girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra kaydet butonuna basınız.

. Başvuru işleminizin tamamlandığına dair ekran çıktısını lütfen saklayınız

. Ön başvuru işlemini belirtilen tarihlerde gerçekleştiremeyen adaylar, yaz okulu ders kaydı zamanında sisteme giriş yapamayacakları için, yaz okulu ders kaydını gerçekleştiremeyeceklerdir. Lütfen belirtilen tarihlerde ön kayıt işleminizi gerçekleştiriniz.

.Üniversitemiz, yaz okulu misafir öğrenci başvurularında internet başvurusu dışında, herhangi bir evrak ya da form istememektedir.

2. ADIM

SİSTEME GİRİŞ YAPILDIKTAN SONRA AÇILACAK DERSLERİN

SEÇİMİ VE DERS ÜCRETLERİNİN GÖRÜLMESİ;

. Ön başvuru işleminde girmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda yaz okulu kayıt döneminde (15.07.2013 - 17.07.2013) ebys.ege.edu.tr internet adresine girerek “İlk şifrenizi oluşturmak için tıklayınız.” linkinden TC. kimlik numaranız, baba adınız ve doğum tarihinizi sisteme gireceksiniz.

. Sistem tarafından oluşturulan kullanıcı adınız ve geçici şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra, açılan ekrandaki bilgileri dolduracaksınız. Bu bilgileri doldururken aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Oluşturacağınız kalıcı şifrenizin en az 1 harf, en az 1 rakam, ve en az 1 adet özel karakter (!/^+'%&=?*_-\) içermesi ve en az 8 karakter olması gerekmektedir.

  • Açılan ekranda gireceğiniz e-mail adresi, şifrenizi unutmanız durumunda şifrenizi hatırlatmak amacı ile kullanılacağından boş bırakılmamalıdır. Geçerli bir e-mail adresi girişi yapmanız gerekmektedir.

  • Açılan ekranda oluşturulacak güvenlik sorusu şifrenizi unutmanız durumunda sorulacaktır. Oluşturacağınız güvenlik sorusunun, kimsenin kolay tahmin edemeyeceği ve sizin de unutmayacağınız cevabının olması gerekmektedir.

. Öğrenci menüsünden Kayıt Yenileme (Ders Seçme) İşlemleri başlığını tıklayınız.

. Açılan sayfada “Açılan Dersler Bölümü Seç” sekmesinden dersin alınacağı Fakülte/ Yüksekokul ve Bölümü seçerek, “ açılan bölüm dersler” “ bölümü seç” sekmesine tıklandıktan sonra ilgili Bölümün tüm yaz okulunda açılması teklif edilen dersleri, açılan dersler sayfasında listelenecektir.


. Listelenen derslerden kayıt yaptırmak istediğiniz dersleri seçerek, seçilenleri ekle butonuna tıklayacaksınız. Seçilen dersler sekmesine seçmiş olduğunuz dersler gelecektir.

. Üniversitemiz Yaz Okulu Yönetmeliği’ne göre üniversitemiz öğrencileri ile diğer üniversitelerden kayıtlanan öğrenciler en çok “2 “ders alabilecek şekilde seçim yapabilecekleri için farklı fakültelerden/ yüksekokullardan ders seçiminde en fazla “2”derse kadar yaz okulu ders kaydı yapılacaktır.

. Almak istediğiniz derslerin saatlerinin çakışıp çakışmadığı ve ders programı ile ilgili gerekli bilgileri Fakülte/Yüksekokul öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz.

. Bu hususlar göz önünde bulundurularak yapılacak seçimlere göre ekranda seçilen derslerin toplam ücreti program tarafından gösterilecektir.

3. ADIM

BANKAYA ÜCRETLERİN YATIRILMASI

. Programın gösterdiği toplam ücreti, size verilen belge ile Halk Bankası’nın Yaz okulu hesabına öğrenci numaranızı söyleyerek yatırmanız gerekmektedir. (Seçimlerinizi yaparken dikkatli olmanız gereklidir. Aksi taktirde bankaya birkaç kez gitmek zorunda kalabilirsiniz.)

. Bankaya yatırılan ücret bilgileri sisteme online olarak aktarıldığından sisteme hemen giriş yaparak ders seçimi yapabilirsiniz.

4. ADIM

SİSTEME GİREREK KESİN KAYIT İŞLEMİNİN TAMAMLANMASI

. http://ebys.ege.edu.tr/” linkinden birinci adımda izlediğiniz yolları takip ederek kesin kayıt işlemine geçebilirsiniz.

. Almak istediğiniz dersleri işaretleyerek seçimlerimi kaydet butonuna basınız. Sistem kayıt işleminizden emin olup olmadığınızı soracaktır.

. Kesin kayıt işlemleri için verilen süre içinde, kayıtlanmış ders/dersler için kayıt işlemini yaptıktan sonra çeşitli sebeplerle ders değişikliği yapmak istemeniz halinde sistem buna izin verecektir.

. Fakat, kesin kayıt tarihleri sonunda açılan veya açılmayan dersler belirlendiği için açılmayan dersler için verilen ek sürede, sadece açılmayan dersler için değişiklik yapılmasına izin verilecek olup, açılan derslere değişiklik kabul edilmeyecektir.

. Kesin kaydınız onayladıktan sonra yaz okuluna kayıtlandığınız dersleri gösteren bilgi çıktı olarak size verilecektir. Ders değişikliği için verilen ek sürede bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

5.ADIM

AÇILMAYAN DERSLERİN YERİNE AÇILAN DERSLERE KAYITLANMA

. Açılması kesinleşen dersler yaz okulu takviminde belirtilen tarihte http://ebys.ege.edu.tr/ internet sitemizdeki öğrencilerin kendi sayfalarında duyuru bölümünden ilan edilecektir.

. Kayıtlandığınız derslerde açılmayan ders varsa, belirtilen ek süreyi kullanarak açılmayan derslerin yerine açılan dersler arasından değişiklik yapabilirsiniz.

. Değişiklik için birinci ve üçüncü adımda izlediğiniz yolları takip ederek kayıtlanma sayfasına ulaşınız.

. Kayıtlanma Sayfanızın üst bölümünde açılan dersler alt bölümde de açılmayan dersler gelecektir.

. Açılmayan derslerin yerine açılan dersleri seçerek seçimlerimi kaydet butonuna basınız.

. Değişiklik yaptığınız dersin ücreti farklı ise program size bankaya yatıracağınız ücreti gösterecektir.

. Bu ücreti Halk Bankası’nın Yaz okulu hesabına öğrenci numaranızı söyleyerek yatırdıktan sonra tekrar sisteme girerek kesin kaydınızı tamamlayınız.

. Açılmayan dersler için verilen bu ek sürede, sadece açılmayan dersler için değişiklik yapılmasına izin verilecek olup, açılan derslere değişiklik kabul edilmeyecektir.

. Kesin kaydınız onayladıktan sonra yaz okuluna kayıtlandığınız dersleri gösteren bilgi çıktı olarak size verilecektir. Ders değişikliği için verilen ek sürede bu belgenin çıktısını almayı unutmayınız.

. Yaz Okulu Kayıtlanma işleminden sonra kesinlikle değişiklik yapabilme imkanı bulunmamaktadır. Lütfen herhangi bir değişiklik talebiyle başvuruda bulunmayınız.

GENEL AÇIKLAMALAR

1. Ders ücretleri ile ilgili açıklama:

- Yabancı uyruklu öğrencilerden normal ders ücretinin üç katı, yabancı dille eğitim görüyorsa altı katı ücret alınır.

- Yabancı dille eğitim gören öğrencilerden, normal ders ücretinin iki katı ücret alınır.

- Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Devlet (Milli Eğitim Bakanlığı) burslusu öğrencilerden ücret alınmaz.

2. Yaz okulu takvimi aynen uygulanacaktır. Tarihlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

3. Bunun dışındaki yaz okulu ile ilgili detaylı bilgileri http://oidb.ege.edu.tr sayfasındaki Mevzuatlar bölümünde yer alan Ege Üniversitesi Yaz Okulu Yönergesinde bulabilirsiniz.