Ana Sayfa   
 AnaSayfa   Daire Başkanlığımız   Mevzuatlar   Duyurular   Kayıtlar   Formlar   Kılavuzlar/Bültenler   Genel Bilgiler   İletişim   Yab.Uy.Oğr.   İstatistik 
Kayıtlar
  İLK KAYIT İŞLEMLERİ
  KAYIT YENİLEME
  DİKEY GEÇİŞ
  ÇİFT ANADAL
  YANDAL
  YATAY GEÇİŞ
  YAZ OKULU TAKVİMİ (2012-2013
  YAZ OKULU BAŞVURU İŞLEMLERİ
  2012-2013 YAZ OKULU AÇILMASI TEKLİF EDİLEN DERSLER


2013/2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EK YERLEŞTİRME KESİN KAYIT İŞLEMLERİ

Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazanan adaylar, kesin kayıt için gerekli belgeleri hazırlayarak ilan edilen kesin kayıt tarihlerinde Ege Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na bizzat gelerek kayıtlarını yaptıracaklardır.

 

KESİN KAYIT ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

 1. İnternet tarayıcısı kullanılarak http://ebys.ege.edu.tr/ogrenci/ogr0209/default.aspx adresine girilecektir.
 2. T.C. Kimlik numarası ve doğum tarihi girilecektir.
 3. T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi doğru bir şekilde girildiğinde, ekrana sözleşme metni gelecektir.
 4. Sözleşme metni okunarak, “Kabul Ediyorum” butonuna basıldığında, adayın resminin bulunduğu giriş sayfası gelecek ve internetten ön kayıtlanma işlemleri başlamış olacaktır.
 5. Tüm adımlar her sayfada belirtilen kurallar ve uyarılar doğrultusunda eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 6. Öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti ön kayıt sisteminde fotoğrafın altında belirtilen öğrenci numarası ile Halk Bankası şubelerine yatırılacaktır.

 

KAYITLA İLGİLİ SORULARINIZ İÇİN İRTİBAT NUMARALARIMIZ:

 

0232 311 30 00

0232 311 31 00

0232 342 57 50

 

Son adıma gelindiğinde, adaya sistem tarafından verilen kayıt yeri, tarihi/saati not edilmeli ve aday bu tarih/saatte kendisinden istenen belgelerle birlikte kayıt yerinde bulunmalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Ön kayıt sistemi kayıt süresince açık olacaktır Ancak adayların kayıtlanacağı Fakülte/Yüksekokula ayrılan kayıt gününe kadar ön kayıt işlemini tamamlamış olması gerekmektedir.

 

ÜNİVERSİTEMİZE KESİN KAYIT YAPTIRMAK ÜZERE GELECEK OLAN ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

*    Kesin kayıt zamanı, adayın bizzat kendisi gelerek kayıt yaptırabilir, ancak noterden vekaletname getirildiği takdirde bir başkası adayın yerine de kayıt yaptırabilir.

 

*    Yukarıda belirtildiği şekilde kayıt işlemlerinden önce internet sayfamız üzerinden yapılması gereken bilgi giriş işlemleri yapılmamış veya bilgilerin eksik bırakılmış olması durumunda, adaydan bu işlemleri tamamlanması istenecektir. Dolayısıyla kesin kayıt günü bu işlemleri yapabilmek için zaman kaybedilecek ve işlemlerin tamamlanması zaman alacaktır.  Bu nedenle mutlaka yukarıda anlatılan bilgi giriş işlemlerinin kesin kayıt gününden önce tamamlanmasına dikkat edilmelidir.

*    Eksik kayıt belgesiyle yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve kayıt yapılmayacaktır.

 

*    Diploma ve mezuniyet belgelerinin asılları ile işlem yapılacağından dolayı, fotokopileri ve noter onaylı tasdikleri ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

 

 •   Ege Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programında bazı dersler Toros Eğitim Merkezinde yapılacaktır. ( 2013-ÖSYS Kılavuzu 807.Madde gereği)

 

 

          Yukarıda belirtilen hususlara uyulması durumunda kayıtlanma işlemi sorunsuz bir şekilde        yapılabilecektir.

KESİN KAYIT İÇİN GETİRİLMESİ ZORUNLU BELGELER

 • Adayın mezun olduğu liseden aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz)  

 

 • Ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

 

 • Nüfus Cüzdanının Örneği (Aslı görülmek suretiyle fotokopisi alınacaktır.)

                                                                                      

 • 3 adet 4,5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.)

 

 • Askerlik Durum Belgesi (1991 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden yeni tarihli olarak alınacak olup, daha sonraki yıllarda doğmuş erkek adaylardan bu belge istenmeyecektir.)

 

 • Öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti banka dekontu :  Kayıt işlemlerinin  yapılabilmesi  için,öğrencilerin  yatırmaları zorunlu olan öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti bedellerini, Halk Bankasının herhangi bir şubesine kayıt işleminden önce yatırmaları gerekmektedir.   Öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti banka dekontu kayıt için zorunlu bir evrak değildir. Kayıt öncesinde yatırmış olacağınız öğrenim katkı bedeli, üniversitemiz öğrenci bilgi sistemine otomatik olarak aktarılacaktır. Bu işlem kayıt için yeterlidir, ancak  herhangi bir olumsuzluk durumunda kayıt işlemlerinin yapılabilmesi için, öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti banka dekontunun bir örneğinin kayıt esnasında yanınızda bulunması uygun olacaktır.

AÇIKLAMA: Örgün öğretim programlarına yerleşen adaylar öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti bedeli ödemeyeceklerdir.

 • Aşağıda belirtilen bölümler için Sağlık Raporu:

          -Ege Meslek Yüksekokulu’nun Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı’na kayıtlanacak adayların, Devlet Hastanesi veya Tıp Fakültesi Hastaneleri’nden alacakları; astım, bronşit, epilepsi, nefes darlığı, renk körlüğü, kekemelik, sağırlık vb. gibi biyolojik bozukluğu olmamak; histeri, marazi çarpıntı vb. psikolojik ve sinirsel hastalıklardan herhangi birine yakalanmış olmamak koşullarına uygun Sağlık Kurulu Raporu almaları gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir okuldan disiplin cezası ile uzaklaştırılmış olmamak; boy uzunluğunun santimetre olarak son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olduğunu aldığı Sağlık Kurulu Raporunda belgelendirmeleri gerekmektedir.(2013 ÖSYM Kılavuzu Bk. 116 maddesi gereği)

- Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programına kayıtlanacak adayların, Üniversitelerin Tıp Fakültelerinden sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeyen rapor almaları; program gereği 2.sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları;erkek öğrencilerde 1,65 m’den; kız öğrencilerde 1,60 m’den  kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşıyla birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir.( 2013 ÖSYM Kılavuzu Bk. 233 maddesi gereği)

DİKKAT:  İlk ve Acil Yardım Programına kayıtlanacak adayların kayıt merkezine gelmeden önce Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna gidip boy ve kilo ölçümü yaptırmaları ve uygunluk belgesi almaları gerekmektedir.

-  Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun Su Altı Teknolojisi Programı’na kayıtlanacak tüm adayların, Üniversitelerin Tıp Fakültelerinin Deniz ve Sualtı Hekimliği Hiperbarik Tıp Anabilim Dalında ya da Özel Tıp Merkezlerinden tüplü ve tüpsüz dalışa yeterlilik raporları almaları gerekir. (2013 ÖSYM Kılavuzu Bk. 757 maddesi gereği)

- Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı’na kayıtlanacak tüm adayların; TC vatandaşı olmak; boyu erkek öğrencilerde 1,65 m’den, kız öğrencilerde 1,56 m’den kısa olmamak; boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olmak ve kayıt yaptıracak öğrenci adaylarının normal sağlık raporu yerine Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden “Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesi” ibaresi bulunan sağlık raporu almak, dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk bulunmamak, yapılacak mülâkat ve beden eğitimi sınavında başarılı olmak gerekir. (2013 ÖSYM Kılavuzu Bk. 54 maddesi gereği)

DİKKAT: DENİZ ULAŞTIRMA VE İŞLETME PROGRAMINA KAYITLANACAK ADAYLAR 07.10.2013 TARİHİNDE SAAT 13:00’DA SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ DOÇ. DR. ALİ ULAŞ’IN OFİSİNDE MÜLAKATA TABİİ TUTULACAKLARDIR.

 

2013/2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI EK YERLEŞTİRME KESİN KAYIT TAKVİMİ

07 EKİM

PAZARTESİ

FEN  FAKÜLTESİ

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

ZİRAAT  FAKÜLTESİ

EDEBİYAT FAKÜLTESİ

İLETİŞİM FAKÜLTESİ

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ

ÇEŞME TURİZM VE OTELCİLİK YO (ÖRGÜN-İKİNCİ  ÖĞRETİM)

TİRE KUTSAN MYO (ÖRGÜN-İKİNCİ ÖĞRETİM)

BAYINDIR MYO

ÖDEMİŞ MYO

08 EKİM

SALI

ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MYO(ÖRGÜN-İKİNCİ ÖĞRETİM)

EMEL AKIN MYO (İKİNCİ ÖĞRETİM)

BERGAMA MYO (ÖRGÜN-İKİNCİ ÖĞRETİM)

09 EKİM

ÇARŞAMBA

EGE MESLEK YO (ÖRGÜN-İKİNCİ ÖĞRETİM)

URLA DENİZCİLİK MYO